Sports News-March 5, 2014

Big Ten Live on the Big Ten Network weekdays from 5:00-6:00 PM & ESPN Radio at 105.9 WJAG-FM & 780 WJAG-AM Mon-Fri at 6:00 PM; Sat & Sun at 4:00!

D'Vauntes Smith-Rivera had 18 points and a career-high twelve rebounds last night, and Georgetown frustrated Doug McDermott until late in the game, holding off a rally led by the nation's leading scorer in a 75-63 win over 13th ranked Creighton.  Markel Starks added 17 points and eleven assists, and Jabril Trawick had 15 points and seven rebounds for the Hoyas, who shot 54% from the field and advanced their cause as a bubble team for the NCAA tournament.  They also still have a chance to be one of the six teams in the overhauled, ten-team Big East to get a bye in next week's conference tournament.  McDermott scored 16 of his 22 points in the second half, making a series of three-pointers that helped cut a 16-point deficit to five.  He was 3-10 from the field in the first half and 9-23 for the game, including 4-11 from three-point range.  McDermott also collected twelve rebounds.  Teammate Grant Gibbs added 17 points and Austin Chatman had 14.  The Bluejays drop to 23-6 overall and 13-4 in the BIG EAST while Georgetown is now 17-12 overall and 8-9 in the conference.

The Wayne State women's basketball team dropped three spots into a tie for eleventh in the Top 25 Coaches' Poll released yesterday by the Women's Basketball Coaches Association.  The 27-4 Wildcats, NSIC regular season champions for the third time in the last four seasons, were upset by Sioux Falls in overtime Saturday night 75-69 in the NSIC quarterfinals in Sioux Falls. WSC, now awaits word on an at-large bid to the NCAA Division II National Tournament with the selection show slated for Sunday evening at 9:00.
 
Three athletes from Wayne State College have qualified in five events for the NCAA Division II Indoor National Track and Field Championships that will be held March 14 & 15 in Winston-Salem, North Carolina.  Senior Carly Fehringer of Wayne and junior Sara Wells from Albion each qualified in the shot put and weight throw while senior Emily Wells of Albion also qualified in the weight throw.  It's the second straight year that Fehringer has qualified for indoor nationals in both events and marks the third straight year that she has qualified for nationals in the weight throw.

Wayne State senior thrower Carly Fehringer was named the Northern Sun Conference Indoor Women's Field Athlete of the Year yesterday.  Fehringer, a graduate of Wayne High School, won five of the seven weight throw competitions she competed in this season and earned All-NSIC honors with a second place finish in the event (59' ¾") at last weekend's NSIC Championships. She currently ranks fourth in NCAA Division II in the weight throw with a top mark of 63' 8 ¾".  In the shot put, Fehringer also earned All-NSIC honors with a second place finish at 47' 11 ¼" and is ranked ninth nationally in the event at 48' 7 ½".

The Norfolk High boys basketball team will enter next week's State Tournament as a wild card after dropping the A-7 District Final last night.  The Panthers fell to host team Lincoln Southeast 69-52 despite Logan Strom's 25 points and four rebounds.  Norfolk trailed 39-33 at halftime.  Clayton Peterson led four players in double figures for the Knights with 21 points and nine rebounds.  The Panthers are now 20-5 on the season while Lincoln Southeast improves to 20-5 on the year and have won four games in a row.  Norfolk will unofficially be the seven seed in next week's State Tournament and will play two-seed Omaha South in the opening round at Pinnacle Bank Arena at 7:00.

The Lincoln Journal Star has posted the unofficial Boys State Basketball Pairings.  On Thursday, March 13, in Class 'A', the seventh-seeded Norfolk Panthers will face Omaha South at Pinnacle Bank Arena at 7:00.  In Class 'C-1', at the Devaney Sports Center, two seed Wayne plays Cozad at 9:00 AM, top seed Columbus Scotus meets Kearney Catholic at 2:00, and five seed Boone Central/Newman Grove takes on Bishop Neumann at 3:45.  In Class 'C-2', at Lincoln Southeast High School, eight seed Battle Creek faces Ainsworth at 2:00.  In Class 'D-1', at Lincoln East High School, seven seed Clearwater/Orchard meets North Platte St. Patrick's at 9:00 AM, six seed Randolph battles Elm Creek at 10:45, top seed Howells/Dodge plays eight seed Fullerton at 2:00.  In Class 'D-2', at Lincoln Southeast, three seed Bancroft/Rosalie faces Hitchcock County at 9:00 AM.

Local Schedule:  Nebraska at Indiana at Bloomington, IN (MBB-6:00).

Thursday:  The Girls State Basketball Tournament gets underway in Lincoln.  The Class 'C-1' Defending State Champion 20-4 Pierce Lady Bluejays faces 20-4 Chadron in the opening round of the Class 'C-1' bracket at the Bob Devaney Sports Center at 2:00.  Pregame coverage at 1:40 on Lite Rock 97.5 & Literock97.com.  Also, 23-2 Humphrey St. Francis takes on 19-4 Boyd County in the Class 'D-1' bracket from Lincoln North Star High School at 3:45.  Pregame coverage at approximately 3:25 on 106 KIX & 106KIX.com.

Area Class 'D-1' & 'D-2' BBB District Finals:  Randolph 62 Howells/Dodge 60 (OT); Fullerton 52 Shelton 36; Clearwater/Orchard 57 Sandhills/Thedford 36 (D-1); High Plains Community 67 Bancroft/Rosalie 55; Spalding/Spalding Academy 62 Wynot 54 (D-2).

Local Scores:  Georgetown 75 (13) Creighton 63 (MBB); Butler 67 Creighton 59 (WBB).

Spracklen Physical Therapy Star Athlete of the Week:  Riley Berg of the West Point-Beemer wrestling team.

     BOYS BASKETBALL
 A-7 Tournament
 Final
     Lincoln Southeast 69, Norfolk 52
 B-1 Tournament
 Finals
     Lincoln Pius X 46, Waverly 25
 B-2 Tournament
 Finals
     Elkhorn South 52, Omaha Skutt Catholic 46
 B-3 Tournament
 Finals
     Omaha Roncalli 56, Bennington 54
 B-4 Tournament
 Finals
     Beatrice 60, York 45
 B-5 Tournament
 Finals
     Grand Island Northwest 33, Aurora 31
 B-6 Tournament
 Finals
     Scottsbluff 67, Gering 56
 Class D1 District Tournament
 Finals
 District D1-1
     Nebraska City Lourdes 59, Bruning-Davenport/Shickley 43
 District D1-2
     Randolph 62, Howells/Dodge 60, OT
 District D1-3
     Fullerton 52, Shelton 36
 District D1-4
     Clearwater/Orchard 57, Sandhills/Thedford 56
 District D1-5
     Overton 70, Cambridge 48
 District D1-6
     North Platte St. Patrick's 60, Hemingford 59, OT
 Class D2 District Tournament
 Finals
 District D2-1
     Exeter/Milligan 63, Falls City Sacred Heart 60
 District D2-2
     High Plains Community 67, Bancroft-Rosalie 55
 District D2-3
     Spalding/Spalding Academy 62, Wynot 54
 District D2-4
     Elwood 57, Kenesaw 48
 District D2-5
     Hitchcock County 58, Paxton 54
 District D2-6
     Leyton 35, Cody-Kilgore 21

     NATIONAL  BASKETBALL  ASSOCIATION
    
      Final    Golden  State        98    Indiana                96
      Final    San  Antonio        122    Cleveland          101
      Final    Houston                106    Miami                  103
      Final    Oklahoma  City    125    Philadelphia      92
      Final    L-A  Clippers      104    Phoenix                96
      Final    New  Orleans        132    L-A  Lakers        125
    
    
          NATIONAL  HOCKEY  LEAGUE
    
      Final          Columbus                4    Dallas            2
      Final          New  Jersey            4    Detroit          3
      Final          Boston                    4    Florida          1
      Final          Colorado                4    Chicago          2
      Final  OT    N-Y  Islanders      3    Winnipeg        2
      Final          Pittsburgh            3    Nashville      1
      Final          St.  Louis              4    Tampa  Bay      2
      Final          Phoenix                  1    Vancouver      0
      Final          Edmonton                3    Ottawa            2
      Final  OT    Carolina                3    San  Jose        2
    
    
          TOP-25  COLLEGE  BASKETBALL
    
      Final    (  1)  Florida                72              South  Carolina      46
      Final              Georgia  Tech      67    (  7)  Syracuse                  62
      Final    (12)  Michigan              84              Illinois                  53
      Final              Georgetown          75    (13)  Creighton                63
      Final              Baylor                  74    (16)  Iowa  St.                  61
      Final    (25)  Kentucky              55              Alabama                    48
    
    
          TOP-25  WOMEN'S  COLLEGE  BASKETBALL
    
      Final    (  7)  West  Virginia      67    Kansas              60
      Final    (  9)  Baylor                    70    Iowa  St.          54
      Final    (25)  DePaul                    91    Georgetown      74

On Air

After Dark
12am - 6am
11pm - 12am

Star Athlete of the Week

Tyler Pflueger
of the Lutheran High Northeast Wrestling Team

Sponsored by Spracklen Physical Therapy of Norfolk