Sports News-March 31, 2014

ESPN Radio at 105.9 WJAG-FM & 780 WJAG-AM Mon-Fri at 6:00 PM; Sat & Sun at 4:00;  Also the home of Kansas City Royals baseball!

Seventh seed Connecticut and eight seed Kentucky have joined Florida and Wisconsin in the NCAA Final Four.  Shabazz Napier scored 17 of his 25 points in the second half as UConn downed four seed Michigan State 60-54 to win the East Regional at Madison Square Garden.  The Wildcats captured the Midwest Regional by downing two seed Michigan 75-72 on Aaron Harrison's three-pointer with 2.3 seconds left.
 
Kansas has scheduled a news conference today at Allen Fieldhouse with freshman star Andrew Wiggins and coach Bill Self.  Wiggins has already said he plans to enter the NBA draft, though Kansas would not say what the news will be.  The 6'8 Wiggins led Kansas in scoring at 17.1 points per game and averaged 5.9 rebounds.  The Canadian was the Big 12 freshman of the year and a first-team all-conference selection.  Wiggins is expected to be one of the top picks in the draft.
 
Kurt Busch took the checkered flag in the NASCAR Sprint Cup race in Martinsville, Va., taking the lead with ten laps remaining after Jimmie Johnson led 296 laps.  Busch's 25th career victory ended a winless streak that had reached 83 starts.  Dale Earnhardt Jr. third, followed by Joey Logano and Marcos Ambrose.

The Omaha World Herald & Lincoln Journal Star has announced its All-Nebraska basketball teams.  Regarding the boys teams, in the Omaha World Herald, Norfolk High's Tyler Hagedorn & Columbus Scotus' Grant Lahm reached the All-Nebraska Third Team.  Hagedorn also made the Class 'A' Second Team.  Lahm was named the Class 'C-1' First Team.  Wayne's Jalen Barry & Ben Hoskins reached the Class 'C-1' Second Team along with Boone Central/Newman Grove's Tyler Hedlund & Pierce' Lane Rohrich.  Hartington Cedar Catholic's James Kaiser was named to the Class 'C-2' First Team while Twin River's Connor Heier reached the Class 'C-2' Second Team.  Luke Hegemann of Howells/Dodge was named the captain of the Class 'D-1' First Team.  He was joined by Clearwater/Orchard's Andy Kerkman, O'Neill St. Mary's Adam Moon, and Randolph's Nolan Nordhues.  Randolph's Garrett Watters made the Class 'D-1' Second Team.  Bancroft/Rosalie's Nick Sjuts was named to the Class 'D-2' First Team.  The Lincoln Journal Star announced it's All-State boys team as well.  Norfolk High's Tyler Hagedorn reached the All-Nebraska Third Team.  Hagedorn also made the Class 'A' Second Team.  Columbus Scotus' Grant Lahm was named the Class 'C-1' First Team.  Wayne's Jalen Barry, Boone Central/Newman Grove's Tyler Hedlund, Pierce' Lane Rohrich, and West Point-Beemer's Tyler Hedlund reached the Class 'C-1' Second Team.  Hartington Cedar Catholic's James Kaiser was named to the Class 'C-2' First Team.  Adam Moon of O'Neill St. Mary's was named the captain of the Class 'D-1' First Team.  He was joined by Clearwater/Orchard's Andy Kerkman, Luke Hegemann of Howells/Dodge, and Randolph's Nolan Nordhues.  Bancroft/Rosalie's Nick Sjuts was named to the Class 'D-2' First Team.  Teammate Drew Zitek made the Second team.  

The Omaha World Herald & Lincoln Journal Star has announced its All-Nebraska basketball teams.  Regarding the girls teams, in the Omaha World Herald, Norfolk High's Jaycee Bradley & Humphrey/Lindsay Holy Family's Kaylee Jensen reached the All-Nebraska Second Team.  Crofton's Allison Arens & Rachelle Tucker of Pierce were honored on the All-Nebraska Third Team.  Norfolk's Jaycee Bradley also made the Class 'A' First Team.  Rachelle Tucker of Pierce reached the Class 'C-1' First Team.  Teammate Jacy Bretschneider and Jade Gottier of Boone Central/Newman Grove made the Class 'C-1' Second Team.  Crofton's Allison Arens, Pender's Paige Ballinger, Humphrey/Lindsay Holy Family's Kaylee Jensen, and Brandan Tighe of Homer were named to the Class 'C-2' First Team while Pender's Maggie Fillipi, Wakefield's Lauren Lehmkuhl, and Crofton's Quinn Wragge reached the Class 'C-2' Second Team.  O'Neill St. Mary's Brooke Bauer and Emerson/Hubbard's Abby Drieling were named to the Class 'D-1' First Team.  Christa Brockhaus of Humphrey St. Francis made the Class 'D-1' Second Team.  Wynot's Maggie Schulte was named the captain of the Class 'D-2' First Team.  Bancroft/Rosalie's Allie Vogt reached the Class 'D-2' Second Team.  Reaching the Lincoln Journal Star Super State Second Team were Norfolk High's Jaycee Bradley & Humphrey/Lindsay Holy Family's Kaylee Jensen.  Crofton's Allison Arens was honored on the Third Team.  Norfolk's Jaycee Bradley also made the Class 'A' First Team.  Rachelle Tucker of Pierce reached the Class 'C-1' First Team.  Jade Gottier of Boone Central/Newman Grove made the Class 'C-1' Second Team.  Crofton's Allison Arens, Pender's Paige Ballinger, Humphrey/Lindsay Holy Family's Kaylee Jensen, and Brandan Tighe of Homer were named to the Class 'C-2' First Team while Wakefield's Lauren Lehmkuhl reached the Class 'C-2' Second Team.  O'Neill St. Mary's Brooke Bauer was named to the Class 'D-1' First Team.  Emerson/Hubbard's Abby Drieling, and Maggie McPhillips & Christa Brockhaus of Humphrey St. Francis made the Class 'D-1' Second Team.  Wynot's Maggie Schulte was named the captain of the Class 'D-2' First Team.  Bancroft/Rosalie's Allie Vogt and Stuart's Jaden Schafer reached the Class 'D-2' Second Team.

The Omaha World Herald has updated its high school baseball rankings.  Millard West is the new number one in the 'Nebraska Top 10' & Class 'A' while Norris is once again first in Class 'B'.

The Lutheran High Northeast boys golf team gets their season underway today when they host Twin River in a dual at the Norfolk Country Club at 4:30.  The Eagles return letter-winners Ethan Rockwell, Jeremy Wessel, Andy Lutz, & Nate Stolze.  They have eleven golfers total.  Lutheran High Northeast's remaining schedule has them competing in invitationals at Crofton, Ponca, Humphrey St. Francis, Wakefield, and their own invite on April 24th.  The Eagles will also have triangular with Clarkson/Leigh & Humphrey/Lindsay Holy Family, Lincoln Lutheran & Heartland Lutheran, and Battle Creek & Wakefield. 

The Wayne boys basketball team finished with a 24-6 record after a 1-2 record and a fourth place finish in Class 'C-1' at the State Tournament two weeks ago.  The Blue Devils defeated Cozad in the opening round 60-45, lost to Wahoo High 56-42, and then dropped the consolation game to Columbus Scotus 68-62 in overtime.  Wayne finished fourth in the Lincoln Journal Star and the Omaha World Herald.  They outscored their opponents on average this year 61.3-39.9.  The Blue Devils will lose seniors Jalen Barry, Jared Anderson, Kaje Maly, Trevor Pecena, Luke Rethwisch, and Austin Keiser to graduation but return but return Ben Hoskins and others from this past season. 

The Battle Creek boys basketball squad concluded 2013-14 with a 12-13 record after falling to Ainsworth 71-54 in the opening round of the Class 'C-2' State Tournament two weeks ago.  The Braves were 8-12 entering sub-district play but won four games to reach the State Tournament over Humphrey/Lindsay Holy Family, Stanton, Lutheran High Northeast, and Twin River.  Battle Creek outscored their opponents on average this year 62.4-60.8.  They will lose only two seniors in Brandon Schurman & Godofredo Anghay to graduation but return but return the bulk of their scoring from this past season led by Zach Bellar, Jared Bellar, and Kobe Lade. 

The Howells/Dodge boys basketball team finished with a 27-3 record after a 2-1 record and a third place finish in Class 'D-1' at the State Tournament two weeks ago.  The Jaguars defeated Fullerton in the opening round 48-35, lost to Overton 41-39, and then beat Clearwater/Orchard in the consolation game 70-48.  Howells/Dodge finished third in the Lincoln Journal Star and the Omaha World Herald.  They outscored their opponents on average this year 62.9-42.5.  The Jaguars will lose the bulk of their scoring in seniors Luke Hegemann, Trevor Blum, Casey Wisnieski, Ben Kuehn, Danny Widhelm, & Devin Risch to graduation but return but return Jesse Faltys and others from this past season. 

The Class 'D-2' State Champion Bancroft/Rosalie boys basketball team finished with a 26-4 record after beating High Plains in the championship game over two weeks ago 62-47 at Lincoln's Pinnacle Bank Arena.  The Panthers won their opening round game over Hitchcock County 64-29 and Falls City Sacred Heart in the semifinals 54-44.  It was their first state championship in boys basketball in school history.  Bancroft/Rosalie outscored their opponents on average this year 64.5-41.3.  They will lose the bulk of their scoring in seniors Nick Sjuts, Drew Zitek, Aaron Steichen, & Preston Peters.  The Panthers in their state tournament run won their games by 31, 10, and 15 points. 

The Class 'C-2' Three-time Defending State Champion Crofton girls basketball team closed 2013-14 with a 27-1 record after beating Hastings St. Cecilia in the championship game over three weeks ago 62-40 at Lincoln's Pinnacle Bank Arena.  The Lady Warriors won their opening round game over Palmyra 73-33 and Humphrey/Lindsay Holy Family in the semifinals 68-45.  They outscored their opponents on average this year 69-30.5.  Crofton will only two seniors in Alex Allen & Amy Mueller but return eleven of their 13 players led by Allison Arens & Quinn Wragge.  They ended their season with a 23 game win streak and have claimed 58 of their last 59 games. 

The Emerson/Hubbard girls basketball team finished with a 16-10 record after a 1-2 record and fourth place finish in Class 'D-1' at the State Tournament three weeks ago.  The eighth-seeded Lady Pirates upset top seed O'Neill St. Mary's in the opening round 54-37, lost to Humphrey St. Francis in the semifinals 55-46, and then dropped a 53-46 decision to North Platte St. Patrick's in the consolation game.  Emerson/Hubbard outscored their opponents on average this year 57.8-49.7.  They will not lose any seniors to graduation and return Abby Drieling, Payton Blankey, and Madison Martin. 

Local Schedule:  Twin River at LHNE at Nfk CC (BG Dual-4:30); UNLV at Creighton (Bsbl-4:00).

Local Scores:  Nebraska 5 UNLV 3 (Bsbl); Kansas St. 8 Creighton 2 (Bsbl); Northern St. 6-6 WSC 3-4 (Bsbl DH); (18) Nebraska 10 (23) Northwestern 1 (SB); Georgetown 6 Creighton 1 (SB); WSC 8-2 WSC 2-0 (SB DH).

     WOMEN'S  COLLEGE  BASKETBALL  TOURNAMENTS
    
    
          NCAA
    
          Regional  Semifinals
          at  KFC  Yum!  Center
      Final    Maryland                  73    Tennessee                62
      Final    Louisville              73    LSU                            47
    
          at  Maples  Pavilion
      Final    Stanford                  82    Penn  St.                  57
      Final    North  Carolina      65    South  Carolina      58

     NATIONAL  LEAGUE
    
      Final    San  Diego      3    L.A.  Dodgers      1
    
    
          NATIONAL  BASKETBALL  ASSOCIATION
    
      Final    Cleveland              90    Indiana                76
      Final    Oklahoma  City    116    Utah                      96
      Final    Brooklyn              114    Minnesota            99
      Final    Toronto                  98    Orlando                93
      Final    Chicago                107    Boston                102
      Final    Portland              105    Memphis                98
      Final    New  York                89    Golden  State      84
      Final    L-A  Lakers          115    Phoenix                99
    
    
          NATIONAL  HOCKEY  LEAGUE
    
      Final            Ottawa                6    Calgary                3
      Final            Detroit              3    Tampa  Bay            2
      Final  2OT    Boston                4    Philadelphia      3  (SO  Boston  2-1)
      Final            Pittsburgh        4    Chicago                1
      Final            N-Y  Rangers      5    Edmonton              0
      Final  2OT    Nashville          4    Washington          3  (SO  Nashville  1-0)

On Air

Jeffrey Steffen
6am - 10am

Star Athlete of the Week

Tyler Pflueger
of the Lutheran High Northeast Wrestling Team

Sponsored by Spracklen Physical Therapy of Norfolk